BİR DAYATMA DAHA TARİHİN KARANLIK SAYFALARINA GÖMÜLMÜŞTÜR

BİR DAYATMA DAHA TARİHİN KARANLIK SAYFALARINA GÖMÜLMÜŞTÜR

Hükümet ile yetkili konfederasyon Memur-Sen arasında imzalanan 6. Dönem Toplu Sözleşme, Resmi Gazete’de yayınlanmış, Sözleşmeye göre; üye sayısı yüzde 1'i aşmayan sendikaların üyeleri, 400 liralık toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanamayacağı ifade edilmiştir.

Toplu sözleşmede memur ve memur emeklilerinin maaşlarında artırım yapılması gerekirken, yetkili sendikanın teklifi ile %1 sendikalaşma oranı getirilmiştir. Peki, bunu getirilmesinin asıl amacı neydi. 6. Dönem Toplu Sözleşmelerinde kazanım elde edemeyen Memur-Sen üye istifalarının önüne geçe bilmek, sahada Memur-Sen, Kamu SEN ve KESK harici sendika kalmaması için böyle bir oyunun içerisine gitmiştir. 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sendika iş kollarına getirilen %1 üye sayısı şartıyla sendika üyesi olamayan Cumhurbaşkanlığı, MİT Mensupları, Yargı Mensupları, Asker, Polis, Gardiyan, Memur Emeklileri vb. 4 milyonun üzerindeki kamu çalışanı sendika aidatı adı altında yapılan 400 TL ödemeden yararlanamayacaktır. Günümüz ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda, sendika aidatı kapsamında getirilen ücretten yararlanamayan kamu çalışanlarının da seçimlerde mutlaka tepkisini de ortaya koyacaktır. Sendika aidatı uygulaması bu şekliyle toplumsal ve çalışma barışını fazlasıyla zedelemiştir. 2022 yılı ocak ayında uygulanacak sendika aidatı ödemesini hayat bulmaması için Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası olarak ilk günden tepkimizi koyduk ve alanlara üyelerimizle birlikte indik, AK Parti dâhil olmak üzere birçok siyasi yetkiliyle, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdik. Delinin biri kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkarmaya çalışır timsali memur, memur emeklisi mağdur olmasın diye gece gündüz mücadele ettik.

Kanunsuzca yürürlüğe koymak istedikleri yüzde 1 barajını sendikamızın da içinde bulunduğu birçok bağımsız sendika sözleşmenin iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay’a dava açmışlardır.  Danıştay 12. Hukuk Dairesi açılan davaların konusuyla ilgili kararını oybirliğiyle vermiş, %1’lik baraj tarihe karışmıştır. Tüm kamu çalışanları hangi sendika üyesi olursa olsunlar, 400 liralık toplu sözleşme ikramiyesini alacaklardır. Karar tüm sendikalar için emsal karar niteliğinde olup, dava açmış olsun veya olmasın tüm sendikaları kapsamaktadır. Adalet ve hak yerini bulmuş, hukuksuzluğa dur denilmiştir. Adaletin tecelli ettiği kararla sözde yetkili sendikanın ellinde artık herhangi bir argümanı kalmamıştır. Alicengiz oyunuyla kurdukları bu düzenek feraset sahibi sendikaların akılcı müdahalesi ve mücadelesiyle birlikte son bulmuştur. Bu kararın iptaline sendika üyelerimiz adına sevinmiş olsakta, yasa kapsamında sendika üyesi olamayan ve Sendika aidatından yararlanamayan, Cumhurbaşkanlığı, MİT Mensupları, Yargı Mensupları, Asker, Polis, Gardiyan, Memur Emeklileri vb. 4 milyonun üzerindeki kamu çalışanının mağdur olmasından dolayı hicap duymaktayız. Ekonominin zor bir süreçten geçtiği bu günlerde sendika aidatı yerine taban aylığa yansıyan 100 TL tüm memur ve memur emeklilerine verilmiş olsaydı daha fazla yarar sağlayacaktı.

Artık Kamu Çalışanlarımız gerçeği görmelidirler ve üyesi bulundukları sendika ile olan bağlılıklarını yeniden gözden geçirerek, sendikalarını sorgulamalı ve geleceklerini karartmamalıdırlar.  Tüm kamu çalışanlarımız Toplu Sözleşme Masasında kendilerini temsil eden, çalışanları enflasyona ezdiren ve örgütlenme özgürlüklerini ellerinden almaya çalışan bu sendikadaki üyeliklerini askıya alarak Eğitimde Çalışanlar Birliği Sendikası çatısı altında buluşmaya davet ediyoruz.

Eğitimde-Birlik-SEN

Genel Başkanı

 

İletişim

Adres: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21 Maltepe Çankaya/Ankara
Telefon: 0536 591 64 54

Sosyal Medya Hesaplarımız

EĞİTİMDE BİRLİK SEN
"Eğitimde Çalışanların Gür Sesi"